sah2

Articles

Az zamanda üç ülke birden »

BATI BALKANLAR

KARADAĞ / HIRVATİSTAN / BOSNA-HERSEK

Budva (1) (Kotor & Sveti Stefan) Dubrovnik (1) 

Mostar / (Poçitel) / Saraybosna (2)

1.GÜN: İSTANBUL / PODGORİCA / SV.STEFAN / BUDVA

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminali ... Tur kontuarı önünde saat 09.15’te buluşma. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra, saat 11:05’te Türk Havayolları’na ait TK 1085 nolu sefer sayılı uçağı ile 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a gidiyoruz.Başkent Podgorica’ya yerel saat ile 11.50’de varış.Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından bizi bekleyen özel aracımız ile beraber,panoramik Podgorica turumuzu yapıyoruz.Kısa serbest zamanın ardından Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici ve son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekanlarından birisi hâline gelen Budva’ya hareket.Yol üzerinde ki ilk durağımız Karadağ diyince görüntüsüyle ikon haline gelen bakir bir koy Sv.Stefan’ı görüyoruz.Devamında Budva panoramik turumuza başlıyoruz.Eski şehir,kale,lüks tekneleriyle meşhur yat limanı göreceklerimiz arasında.Dar sokaklarıyla ünlü bu şehrin tadına varabilmek ve alışveriş için serbest zaman.Otele transfer ve odaların dağılımı.Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

2.GÜN: BUDVA / KOTOR / DUBROVNİK

Sabah kahvaltımız sonrası dar boğazlarla Karadağ’ın iç kesimlerine dantela gibi giren muhteşem Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a varış. Tarih boyunca korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen ve böylece ekonomisini İtalyan devletleri ile yaptığı ticarete dayandırmış Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları.Kahve molası sonrası Tivat kasabasına gideceğiz. Buradan bineceğimiz feribot ile Kotor Körfezi’ni geçtikten sonra karşı sahildeki Herceg Novi’ye varış. 200 yıllık Osmanlı egemenliğinde Yeni Hersek adıyla da anılan bu kasabadan geçtikten sonra Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili’ne hakim coğrafyası sebebiyle Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a geçiyoruz.Dubrovnik’e varışımıza istinaden İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’i tanıtan şehir turumuzda öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele transfer ve geceleme Dubrovnik’te ki otelimizde.

 

3.GÜN: DUBROVNİK / POÇİTEL  / MOSTAR / SARAYBOSNA

Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra özel aracımızla yakın tarihi savaş ve katliamlarla dolu, Türkiye’ye tarihi ve dini bağları olan, Balkanlar’ın tarih ve kültür merkezi Bosna-Hersek’e geçiyoruz. 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından,1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar’a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket.Varışımıza istinaden otelimize transfer.Akşam yemeği ve geceleme Saraybosna’da ki otelimize.

4.GÜN: SARAYBOSNA

Sabah alınacak kahvaltıdan sonra iki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından buarada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosnayı tanıtan panoramik turumuz esnasında meşhur Başçarşı, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaş Tüneli, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, göreceğimiz yerlerden.Serbest zamanın ardından hotelimize transfer ve geceleme Saraybosna’da ki otelimizde.

5.GÜN: SARAYBOSNA / İSTANBUL

Sabah alınacak kahvaltıdan sonra havaalanına transfer.  Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinin ardından Türk Havayolları’na ait TK 1024 nolu sefer ile İstanbul’a hareket ve yerel saat ile 17:45’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na varış. Turumuzun sonu.
Balkanlarda Hava Durumu

Ayın Oteli

We have 12 guests and no members online